Pelatut ottelut

26.3.2023 17.00
Naiset - Helsinki United II3 - 3 » 26.3.2023 14.00
Tiikerit - Naiset2 - 2 »

Verkkokauppa

Ottelulehtisen mainos miehet edustusJokaisessa kotiottelussa lipunmyynnin yhteydessä katsojille jaetaan ottelulehtinenLue lisää »

FB Falcons - Naiset (1 - 3)

Aika: 18.11.2006 17.00
Paikka: THT-Center, Kauklahti
Sarja: 2.divisioona


(0-0,0-3,1-0)
 
Laukaukset:
FB Falcons    13+8+13=34
LoSB            17+17+19=53
 
Torjunnat:
FB Falcons    2+2+4=8
LoSB/Sassi    4+3+3=10
 
LoSB:n kentälliset ottelussa
 
Kaukojärvi-Mäkelä-Pisteri
Salmi-Saarni-Kilpiäinen
Moilanen-S.Roine-Westerlund/Saarinen
 
Dahlman-E.Roine
Ilves-Vahtera
 
Maalissa Jenni Sassi 
 
Ennakkoasetelmat:
 
Falcons sijaitsee sarjataulukossa heti lohjalaisista seuraavana. Viime kaudelle Falcons kohdattiin kolmesti, tuloksena kaksi tappiota ja yksi voitto. Joukkue siis tiedettiin vaaralliseksi, jolle ei tilaa, tai aikaa sovi antaa. LoSB sai töistä tulleen Jonna Dahlmanin mukaan puolustukseen, mikä tiivisti alakerran rivejä juuri kaivatulla tavalla sekä toi pallollista osaamista avauspeliä helpottamaan. 
 
Avauserä heikko esitys, keskittyminen puutteellista
 
Ensimmäisen ja toisen ottelun välissä oli neljän tunnin tauko. Tämä näkyi otteluun valmistautumisessa sekä otteissa kentällä. Ratkaisutilanteissa aikailtiin ja avauspeli ontui. Maalissa Jenni Sassi piti varmoin ottein maalinsa puhtaana. Avauserästä ei paljoa kerrottavaa ole. Selvää kuitenkin oli, että jos pisteitä ottelusta yhtä enempää mielittäisiin, otteiden olisi parannuttava.
 
Sen verran ehkä kuitenkin voisi mainita, että erotuomari päätti kertaalleen keskeyttää pelin, koska peli oli "kauhean näköistä". Tuomari varmasti tarkoitti pelin rikkonaisuutta jne., mutta pelaajille jäi hieman erilainen kuva tuomarin puheista. Jos et tiedä, mitä olet sanomassa, saattaisi olla parempi olla sanomatta mitään.
 
Samassa yhteydessä, kun tuomari vaatii pelaajilta skarppaamista pelillisissä asioissa ja kommentoi "muka-vitsikkääseen" tapaan pelitilanteita kesken peliä, häneltä menee tilanteita ohi. Saman vaihdon aikana seitsemän pelaajaa kentällä ja pallo vastustajan vaihtoaition edessä. Noin kymmenen sekuntia myöhemmin, Kaukojärvi yksin läpi, vastustaja lyö mailaan takaapäin laukaisutilanteessa ja selviää jopa ilman vapaalyöntiä, rangaistuslaukauksesta puhumattakaan. 
 
Toisessa erässä punaviini virtaa
 
Kakkoserään kentälle marssi uudistunut LoSB. Vajaan minuutin koko joukkueen kehityskeskustelujen jälkeen päätettiin, että pelaaminen kiinnostaa sittenkin ja kaksi pistettä tästäkin pelistä kelpaisi koko joukkueelle.
 
Ensimmäinen vaihto ja LoSB johtoon 0-1. Nina Pisteri voitti aloituksen taaksepäin. Ella Roine avasi oikealle Taru Mäkelälle, joka kuljetti oikeaa laitaa ylöspäin. Taustalta toisesta aallosta nousee Jonna Dahlman, joka laukoo suoraan Mäkelän nappisyötöstä raudanlujan laukauksen ja viininpunaiset johtoon.
 
Toinen maali muutamaa minuuttia myöhemmin oli samalta kentälliseltä kuin toisinto edellisestä. Tiia Kaukojärvi syöttää hyökkäysalueella poikkisyötön, josta Taru Mäkelä laukoo suoraan, eikä Falcons-maalivahti ehdi poikittaisliikkeeseen mukaan. LoSB johtoon 0-2.
 
Yksinkertaisella peruspelaamisella pärjää pitkälle, kun tekee pienet asiat oikein. Syötöt maassa, voimakkuus kohdallaan ja ykkösellä palloa eteenpäin, niin onnistumiset ovat väistämättömiä.
 
0-2 maalin jälkeen lohjalaisilla oli ilmeisesti varaa jopa jonkinasteiseen "namutteluun", sillä sama kentällinen pelasi peräkkäisissä vaihdoissa vastaavat tilanteet, mutta tällä kertaa Falcons-maali varjeltui. Joka tapauksessa, nautittavaa katseltavaa valmennuksen näkökulmasta - siis, aina siihen viimeistelyvaiheeseen saakka.
 
Ajassa 26.50 nähtiin komea yksilösuoritus. Nina Pisteri riisti pallon puolessakentässä ja pääsi 1vs1- tilanteeseen Falcons-pakkia vastaan. Pieni chippi vastustajan mailan yli, jalat liikkeelle ja ohi. Röyhkeä ajo maalille ja Kurrin teesien mukaisesti: "Läheltä ylös". LoSB:n 0-3 johdossa erätauolle.
 
Kolmas erä tasaista vääntöä, yksi nukahdus - yksi omiin
 
Päätöserä oli tasaista puurtamista molemmilta joukkueilta. Molemmat joukkueet pääsivät kokeilemaan ylivoimaansa, mutta tuloksetta. Viininpunaisten näkökulmasta on todettava, että alivoimapelaaminen oli tänään hyvää. Nöyrä työnteko ja laukausten peittäminen kannattaa.
 
LoSB-ylivoimakin pyöri hienosti, mutta tehottomasti. Vastuuta siirreltiin turhaan, vaikka paikkoja olisi ollut pistää pallo vaikka tyhjiinkin. Pallo kuitenkin liikkui hyvin, joten pienin askelin oikeaan suuntaan oltaneen menossa.
 
Falcons kavensi lukemat 1-3:een ajassa 31.35. Vapaalyönti LoSB:n puolustusalueen puolestavälistä. Muuriin asettuneet pelaajat nukkuivat ja Falcons laukoi suoraan vapaalyönnistä pallon maaliin. Onneksi nukahdus ja "musta hetki" kesti tällä kertaa vain tämän vapaalyönnin verran.
 
Ottelu siis päättyi LoSB:n voittoon lukemin 1-3.
 
Loppukommentit:
 
Maalivahtipeli oli tässäkin pelissä erinomaista. Jenni Sassi poimi kaiken otettavissa olevan. Puolustuksessa Jonna Dahlman ja Meri Vahtera tekivät valtaisan työmäärän. Palloa liikuteltiin tässä ottelussa poikkeuksellisen paljon ykkösellä eteenpäin. Hyvä niin, sillä juuri näillä nopeilla poikittaissyötöillä ja pienillä siirroilla pelattiin Falcons-pakka tänään useammin kuin kertaalleen sekaisin. Vielä, kun niistäkin tilanteista laukaistaisiin, eikä vain siirrettäisi vastuuta muille, tai nautittaisi heittäytyvistä vastustajista, niin kyllä kelpaisi.
 
Nyt, kun voitimme, kukaan ei pääse syyttämään tappiosta katkeroituneen valmentajan syyttävän tuomareita. Siispä, voittaneenkin joukkueen näkökulmasta täytyy todeta, että tämän ottelun tuomarityöskentely oli luokatonta. Ottelun jälkeen ei tuomareiden auktoriteettia ainakaan nosta kommentit tyyliin: "Siitä tilanteesta olisi varmaan pitänyt puhaltaa jäähy", tai kesken pelitilannetta pelaajille huudettu "Jos haluatte pitää toisianne kädestä kiinni, pyytäkää treffeille". Kun tällaisiin kuningaskommentteihin ja vastaaviin yhdistää sen, että tilanteita puolin ja toisin jäi puhaltamatta jatkuvasti, tai hyödyt hyödyntämättä, voidaan todeta, että skarpattavaa pelaajien ohella saattaa olla toisinaan myös oikeudenjakajilla.
 
Tommi Fäldt 
 
 
Maalit:
MaaliAikaMaalintekijäSyöttäjä
0 - 115:15Dahlman JonnaMäkelä Taru
0 - 218:19Mäkelä TaruKaukojärvi Tiia
0 - 326:50Pisteri NinaEi syöttäjää
1 - 331:35Kaksonen SannaEi syöttäjää
Jäähyt:
AikaRangaistu pelaajaRangaistus
22:27Saarni Maria2 min
32:48Weckström Paula2 min
39:11Vahtera Meri2 min
Torjunnat:
Sassi Jenni : 10 torjuntaa
Paronen Kirsti: 8 torjuntaa
Kokoonpano:
No.PelaajaPelipaikka
4Ilves Saija
Puolustaja
6Dahlman Jonna
Puolustaja
7Pisteri Nina
Hyökkääjä
9Kaukojärvi Tiia
Hyökkääjä
10Vahtera Meri
Puolustaja
14Roine Ella
Puolustaja
15Mäkelä Taru
Hyökkääjä
21Saarinen Jasmin
Puolustaja
23Westerlund Jenni
Hyökkääjä
24Roine Saila
Hyökkääjä
27Kilpiäinen Mira "A"
Hyökkääjä
30Sassi Jenni
Maalivahti
32Moilanen Neea
Hyökkääjä
45Salmi Riikka
Hyökkääjä
89Saarni Maria
Hyökkääjä
-Fäldt Tommi
Valmentaja
-Honkanen Mikko
Valmentaja
-Seppälä Anssi
Valmentaja